Antibiotika bezpečněji již posedmé

24.10.2016

MHA


V týdnu od 14. do 20. listopadu 2016 proběhne již posedmé informační kampaň Antibiotický týden v prostředí lékáren 2016.
V týdnu od 14. do 20. listopadu 2016 proběhne již posedmé informační kampaň Antibiotický týden v prostředí lékáren 2016. Tato akce probíhá v návaznosti na Evropský antibiotický den, stanovený Evropským centrem pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) na 18. listopad. Lékárníci věnuji této kampani celý týden, tak jako Světová zdravotnická organizace.

Antibiotika jsou léky, které působí specificky proti bakteriím a jsou lékařem předepisovány pouze na léčbu bakteriální infekce. Jsou proto vázány na lékařský předpis a pacienti by je rozhodně neměli užívat bez lékařského dohledu (neměli byste například užívat antibiotika, která vám zbyla doma z loňska, když měla dcerka angínu a synek zánět středního ucha).

Užíváním v neopodstatněných případech (když máte jenom chřipku nebo jste nachlazení) či nesprávným způsobem (nedoužíváte celé balení nebo polykáte antibiotika mimo nastavený časový režim) může vzniknout rezistence neboli odolnost bakterií na antibiotika a příští léčba pak již nemusí být účinná. To se však netýká pouze těch, kteří antibiotika užívají, ale doslova každého z nás. Rezistentní kmeny si totiž můžeme předávat vzájemně a některé bakterie dokonce mohou „informaci“ vedoucí k získání odolnosti vůči antibiotikům získat od jiných bakterií.

Podle výsledků dotazníkových šetření z předchozích let si však stále více než třetina pacientů chybně myslí, že antibiotika zabíjejí viry, 40 % Evropanů se mylně domnívá, že antibiotika léčí chřipku a nachlazení. Dokonce se najde dost pacientů, kteří si “ordinují” antibiotika sami ze zásob, které jim zbyly po předchozím užívání. To může vést ke vzniku bakteriální rezistence na antibiotika.

Informační kampaň je zaměřena nejen na dospělé pacienty, ale i na rodiče s dětmi. Rodičům vysvětlíme, kdy jsou pro jejich dítě antibiotika vhodná, a kdy by naopak mohla uškodit. Vysvětlíme Vám také, jaká opatření a úpravy jídelníčku jsou potřeba nejen při užívání antibiotik, ale také jako prevence viróz i “běžných” bakteriálních onemocnění.

Zajímá Vás, proč se antibiotika musí užívat v pravidelných intervalech, proč musíte užívat celou předepsanou dávku, přestože se Vám ulevilo? Jak právě toto může ovlivnit, jestli v budoucnosti budou tyto léky pomáhat i Vašim dětem a vnoučatům?

Přijďte si v týdnu od 14. do 20. listopadu pro odpověď do lékáren.

Přijďte se poradit do Vaší lékárny! Lékárníci, kteří se zapojí do projektu, Vás rádi uvítají, poradí Vám a odpoví na Vaše otázky týkající se léčby antibiotiky.

Zachování účinnosti antibiotik pro naše děti i další generace je zodpovědností každého z nás!

Zdroj: ČLnK

2021 © Portál MediPool provozuje Walpesa s.r.o.

Infolinka MediPool +420 606 607 706