Tisková zpráva ČLnK ze dne 9. 11. 2017
Antibiotika jsou léky, které působí pouze proti bakteriím a jejich užívání určí lékař jedině pro léčbu bakteriálních infekcí. Na chřipku ani nachlazení tyto léky nepůsobí, protože se jedná o virová onemocnění. V důsledku nesprávného užívání antibiotik dokonce vznikají bakterie, které jsou vůči nim odolné. Proto vyhlásila Evropská unie 18. listopad Evropským antibiotickým dnem. K této aktivitě se připojuje již poosmé i Česká lékárnická komora (ČLnK) osvětovou akcí Antibiotický týden v prostředí lékáren. Do této akce se letos přihlásilo více než 1000 lékáren.

Praha, 9. listopadu 2017 – Ve dnech 13. – 19. listopadu 2017 se v lékárnách uskuteční osmý ročník tzv. Antibiotického týdne. Lékárníci, jakožto odborníci na léky, tím přispívají k boji proti narůstající odolnosti bakterií vůči antibiotikům. Cílem této světové kampaně je zvyšování povědomí pacientů o správném užívání antibiotik.

Lékárníci svým pacientům i rodičům dětských pacientů vysvětlí, jak důležité je pro ně správné užívání antibiotik a jak mohou naopak nesprávným užíváním negativně ovlivnit účinnost antibiotik pro další generace. Lékárníci při každém výdeji antibiotik také radí svým pacientům, jaká režimová opatření mají dodržovat, zda a jaké úpravy jídelníčku jsou při jejich užívání nutné, nebo kdy je dokonce nutné upravit současné užívání dalších léků.

Součástí Antibiotického týdne je i průzkum mezi dospělými pacienty a rodiči dětí, kterým byla antibiotika předepsána. „Dotazníková šetření, na kterých lékárníci spolupracují se studenty obou farmaceutických fakult, pomáhají ke srovnání názorů českých pacientů v průběhu jednotlivých ročníků kampaně a tím k cílenější osvětě v oblasti užívání antibiotik,” vysvětluje Lubomír Chudoba, prezident České lékárnické komory a dodává, „ze statistiky těchto dotazníků mimo jiné vyplývá, že podíl lidí, kteří se stále mylně domnívají, že antibiotika účinkují na chřipku a nachlazení, se příliš nemění a zůstává okolo 20 %.”

Zapojte se do této preventivní akce i Vy, správné užívání antibiotik není otázkou jednotlivce, ale nás všech. Odolné mikroorganismy si totiž vzájemně předáváme a na jejich rezistenci mohou doplatit naše děti a vnoučata.

Seznam lékáren zapojených do Antibiotického týdne a další informace o kampani naleznete na webu ČLnK www.lekarnici.cz. Články o antibiotikách, vhodnosti a způsobu jejich používání, probiotikách, angíně a jiných souvisejících tématech, najdete na webu Lékárnických kapek www.lekarnickekapky.cz.

Pro další informace:
PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident ČLnK:        +420 734 682 233, chudoba@lekarnici.cz
Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., viceprezident ČLnK:          +420 603 796 826, krebs@lekarnici.cz
Mgr. Michaela Bažantová, tisková mluvčí ČLnK:      +420 776 365 213, bazantova@lekarnici.cz

Tisková zpráva

Zdroj: ČLnK

2021 © Portál MediPool provozuje Walpesa s.r.o.

Infolinka MediPool +420 606 607 706