Lékaři z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) a ze dvou izraelských nemocnic provedli v první polovině prosince první párovou výměnu ledvin mezi oběma zeměmi. Nový orgán při ní získali tři příjemci z Česka a tři z Izraele. Je to poprvé, co se párová výměna uskutečnila s mimoevropskou zemí, řekl na tiskové konferenci ředitel IKEM Michal Stiborek.

Lékaři

Lékaři
FOTO: Pixabay

IKEM v srpnu podepsal memorandum o spolupráci při transplantacích ledvin od žijících dárců s Izraelem a Stiborek označil za velký úspěch, že se první párová výměna uskutečnila po necelých čtyřech měsících. Ukazuje to podle něj na výbornou spolupráci lékařů z obou zemí.

“Pro obyvatele jak České republiky, tak Izraele to znamená, že jestliže v rámci své země nebylo možné najít vhodného dárce, pak se nám téměř dvojnásobně rozšiřují možnosti najít dárce v zemi, kde je ten program,” řekl Stiborek o spolupráci s Izraelem. Poděkoval za podporu českému velvyslanectví v Izraeli a izraelskému v Česku, bez kterých by se podle něj výměna orgánů v pracovištích vzdálených 2600 kilometrů neuskutečnila.

Lékaři z Izraele dopravili do Česka jednu ledvinu a obratem odletěli zpět s orgánem od českého dárce. Lékař Jiří Froněk z IKEM, který na české straně transplantace prováděl, řekl, že jedna párová výměna umožnila sestavit řetěz transplantací, který ve výsledku zlepšil život šesti pacientům.

Párové výměny nemocnice zavedly v případech, kdy se ledvina, kterou se rodinný příslušník rozhodne nemocnému věnovat, pro jeho příbuzného nehodí například kvůli jiné krevní skupině, ale najde se vhodný příjemce jinde. Česko od roku 2016 takto spolupracuje s Rakouskem, letos uzavřelo dohodu s Izraelem.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček dnes řekl, že transplantace navazuje na tradičně dobrou česko-izraelskou spolupráci. “Tato událost navazuje na dávné tradice spolupráce Česka a Izraele, nyní také v duchu nejmodernějších technologií a nejmodernějších lékařských postupů. Tato spolupráce je úspěšná v rámci všech oblastí, které spolu rozvíjíme,” řekl.

“IKEM patří dnes ke světové špičce v oblasti transplantologie, je to jedno z největších transplantačních center v rámci Evropy. Tato mezinárodní výměna ledvin rozšiřuje potenciál dárců a dává mnohem větší šanci pacientům na přežití a na kvalitní život,” řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Podle něj je to další oblast zdravotnické spolupráce s Izraelem, zmínil spolupráci u léčebného konopí.

Izraelský velvyslanec v ČR Daniel Meron uvedl, že poprvé získali izraelští pacienti ledvinu od žijícího dárce z cizího státu v rámci párové výměny. Je to podle něj důkaz vysoké úrovně medicíny v Česku i v Izraeli.

Transplantace ledvin jsou nejběžnější výměnou orgánů. V IKEM lékaři od ledna do listopadu podle dat Koordinačního střediska transplantací voperovali 28 ledvin od žijících dárců, dalších 254 od zemřelých dárců. Ledviny transplantuje také šest dalších fakultních nemocnic v Česku.

Zdroj: https://eurozpravy.cz/domaci/zdravotnictvi/unikatni-operace-v-ikem-lekari-poprve-provedli-parovou-vymenu-ledvin-s-izraelem.c1af8f3a/

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

2021 © Portál MediPool provozuje Walpesa s.r.o.

Infolinka MediPool +420 606 607 706

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x