Vakcíny proti chřipce má ČR od výrobců přislíbeno asi o 70.000 dávek víc než loni, kdy bylo 800.000. Na dnešním jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví to řekla ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irena Storová.

Stát chtěl očkování v příští chřipkové sezóně podpořit, aby nedošlo k souběhu s covidem-19. Podle bývalého náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly ale souběh obou nemocí zřejmě nebude celou chřipkovou epidemii.

“Pokud dojde k druhé vlně, tak bude dřív, než chřipková epidemie, která by měla dorazit až na sklonku roku,” řekl poslancům Prymula, který od začátku června působí jako vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví a dříve byl i předsedou České vakcinologické společnosti.

Odborníci varují, že nemocní s vážným průběhem chřipky i vážným průběhem covidu-19 potřebují v nemocnicích stejná lůžka s kyslíkem nebo plicními ventilátory. Může jich být proto při souběhu druhé vlny pandemie koronaviru a sezónní chřipky nedostatek. Lidé nemocní chřipkou budou navíc oslabení a případná nákaza navíc koronavirem pro ně může být rizikovější.

V minulé sezóně se proti chřipce nechalo podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) očkovat kolem osmi procent populace. Na konci sezóny se muselo zlikvidovat asi 40.000 nevyužitých dávek. I proto nechtějí firmy dodat do ČR o mnoho dávek navíc. Jeden dosavadní dodavatel přislíbil 15 procent navíc, druhý zhruba 25 procent. SÚKL je žádal o 20 až 30 procent. Podle Storové se bude dál jednat, i s jinými výrobci.

Očkovací látka je každý rok jiná, odborníci ji tvoří podle průběhu epidemie na druhé polokouli a odhadovaného šíření různých typů chřipky. Účinnost vakcíny se odhaduje na zhruba 60 procent. Podle Prymuly navíc protilátky postupně slábnou, lidé by se proto neměli nechat očkovat příliš brzy na podzim. Většinou chřipková epidemie ČR zasáhne koncem roku, v posledních letech někdy až koncem ledna.

Podle Prymuly by se mělo nechat očkovat asi 75 procent lidí z rizikových skupin, zejména seniorů nebo chronicky nemocných. Reálně se nechává navzdory tomu, že mají vakcínu hrazenou z veřejného zdravotního pojištění, očkovat jen asi 30 procent seniorů.

Více očkovat proti chřipce plánuje velká část zemí postižených novým typem koronaviru. Ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) Jakub Dvořáček na jednání řekl, že v celé Evropě chybí 15 milionů dávek očkování na chřipku. Podle Storové se tak bude zvyšovat i cena. Loni ji SÚKL stanovil pro úhradu zdravotní pojišťovnou na 250 korun, letos už je na 486 korunách.

Podle Dvořáčka by si ČR měla precizně definovat, koho chce nechat oočkovat proti chřipce. Případnou propagační kampaň se podle něj třeba cílit tak, aby nebyl větší zájem než bude dostupných vakcín. Ideální by podle něj bylo stanovit konkrétní datum, od kterého se bude očkovat a ten i mediálně prezentovat. V posledních letech byla vakcína proti sezónní chřipce dostupná většinou ve druhé polovině října.

Zdroj: https://eurozpravy.cz/domaci/zdravotnictvi/cesko-se-chysta-na-napor-objedna-o-70-000-vakcin-proti-chripce-vic-nez-loni.6c6c9315/

2021 © Portál MediPool provozuje Walpesa s.r.o.

Infolinka MediPool +420 606 607 706